Close

 

Uaktualniona usługa płatności HSBCnet: najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Zmieniamy usługę płatności w systemie HSBCnet, abyusprawnić i ułatwićdokonywanie płatności. Poniższe często zadawane pytania mogą pomóc  w realizacji płatności i lepiej zrozumieć kluczowe zmiany w systemie HSBCnet.

1. Na czym polegają zmiany w zestawieniu „Rachunek debetowany”?

„Rachunek debetowany” w nowym wyglądzie ma nazwę „Płać z” i umożliwia zmianę rachunku debetowanego w trakcie procesu tworzenia płatności.

To nowe pole rozwijane zawiera więcej informacji niż wcześniej, w tym takie jak saldo, waluta rachunku, kraj i instytucja. Możliwe jest wyświetlenie wszystkich rachunków, do których użytkownik posiada uprawnienia w systemie HSBCnet. W przypadku wyboru konkretnego rachunku wyniki wyszukiwania są wyświetlane podczas wpisywania nazwy rachunku.

W przypadku płatności SEPA można wybrać tylko rachunek debetowany, z którego realizowane są płatności SEPA. To samo dotyczy płatności ACH i przelewów wychodzących. Oznacza to, że rachunki wykraczające poza ograniczenia SEPA nie będą wyświetlane.

Podczas dokonywania płatności ACH można wybrać tylko rachunek debetowany z tego samego kraju co rachunek wybrany podczas tworzenia płatności.


2. Na czym polegają zmiany w częściach Numer rachunku beneficjenta oraz Kod IBAN?


W części „Płatność na rzecz” można teraz dodać szczegóły beneficjenta. Uaktualniono nazwy pól i reguły ich weryfikacji:

Obecna nazwa w HSBCnet
Nowa nazwa w HSBCnet
Numer rachunku beneficjenta lub kod IBAN
IBAN
Numer rachunku beneficjenta

W przypadku płatności, dla których kod IBAN beneficjenta jest obowiązkowy:
Nowe ekrany nie zawierają pola wyboru „Wymagaj weryfikacji kodu IBAN”. System HSBCnet automatycznie weryfikuje wprowadzone kody IBAN. Jeśli kod IBAN jest nieprawidłowy, nie można kontynuować płatności i wyświetlany jest komunikat o błędzie.

Należy pamiętać, że kod IBAN beneficjenta jest wymagany w przypadku przelewów wychodzących w walucie EUR dla beneficjentów z Wielkiej Brytanii. Kody IBAN powinny być również stosowane w przypadku płatności dla beneficjentów z Brazylii, Chile, Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i Unii Europejskiej (UE).

W przypadku płatności, dla których numer rachunku beneficjenta jest obowiązkowy:
Jeśli w polu „Kod zlecenia” nie wprowadzono kodu „CHQB”, numer rachunku beneficjenta jest wymagany. Funkcję tę wprowadzono w celu zapewnienia zgodności z wymaganiami dotyczącymi płatności międzynarodowych. W przypadku korzystania z szablonów z pustymi rachunkami beneficjentów, dostępne są następujące opcje:

  • Wprowadzenie danych rachunku beneficjenta (lub jego identyfikator) przed przesłaniem płatności
  • Przeprowadzenie edycji istniejącego szablonu i uaktualnienie danych rachunku beneficjenta (lub identyfikatora).

Te reguły weryfikacji mają zastosowanie również do wszystkich podanych numerów rachunków w bankach pośredniczących.


3. Czy pole „Opłaty” zostało uaktualnione i czy wpłynie to na szablony?

Pole „Opłaty” ma obecnie postać listy rozwijanej z 3 opcjami: „Beneficjent ponosi opłaty”, „Nadawca ponosi opłaty” i „Podział opłat”. Domyślnym ustawieniem tego pola jest „Podział opłat”.

Opcja ta może nie być dostępna w przypadkach, w których występuje opłata naliczana automatycznie (ze względu na przepisy itp.). Przykładowo, w przypadku płatności do / lub z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, „Podział opłat” może być jedyną dostępną opcją. Rozwiązanie to jest zgodne z przepisami dyrektywy UE w sprawie usług płatniczych (PSD2). 

W przypadku, gdy ogólny szablon zawiera inną opcję opłat, podczas tworzenia płatności zostanie automatycznie uaktualniony do opcji „Podział opłat”. W przypadku korzystania z szablonu ograniczonego należy ręcznie uaktualnić pole „Opłaty”.


4. Jak określić prawidłową datę waluty (datę przetworzenia) płatności?


Obecnie dostępne są trzy opcje wyboru daty waluty płatności:

  1. Jak najszybciej: system płatności wybierze najwcześniejszą dostępną datę waluty (biorąc pod uwagę lokalne terminy realizacji i cykle przetwarzania). Jeśli niezostanie wybrana inna opcja, ta zostanie zastosowana domyślnie.
  2. W określonym terminie: po określeniu daty, wprowadzeniu tekstu lub wyborze daty z kalendarza.
  3. W regularnych odstępach czasu: po określeniu powtarzających się odstępów, w których płatności powinna być przetwarzana.

W przypadku wybrania określonej daty waluty musi ona:

  • być późniejsza od daty dzisiejszej
  • być wcześniejsza niż dzisiejszy termin realizacji
  • przypadać wcześniej niż 45 dni od bieżącej daty
  • przypadać na dzień roboczy banku w lokalizacji rachunku debetowanego i lokalizacji walutowej


5. Czy wprowadzono zmiany w referencjach moich płatności?
Uaktualniono nazwę pola i reguły ich weryfikacji:

Obecna nazwa w HSBCnet
Nowa nazwa w HSBCnet
Referencje Twojego rachunku
Twoje referencje

To pole obsługuje zestaw znaków kodu SWIFT. Jeśli nie zostanie podany numer referencyjny, automatycznie wprowadzony zostanie numer referencyjny instrukcji (IRN) płatności.

W przypadku rachunków z USA (debetowanych i kredytowych) pole to nie może zaczynać się lub kończyć ukośnikiem „/” i nie może zawierać dwóch ukośników następujących bezpośrednio po sobie „//”.


6. Czy nadal mogę podać kwotę płatności w walucie równoważnej?


Tak, możliwe jest określenie kwoty przy użyciu dwóch opcji: „Według waluty” i „Według odpowiednika waluty”. Opcje wyglądają następująco:

Waluta domyślna oraz cztery ostatnio używane waluty będą dostępne na pocżatku listy rozwijanej, co pozwala na szybkie wybranie waluty.

Aby uniknąć błędów, prosimy uaktualnić szablony „Ograniczone”, usuwając element „Kwota odpowiednika” lub tworząc nowy szablon „Ograniczony”.


7. Czy wprowadzono jakiekolwiek zmiany w polach „Informacje dla beneficjenta” lub „Instrukcja dla banku”?

Tak. W razie potrzeby można w tych polach nadal wpisywać dowolny tekst, ale jeśli w którymkolwiek z pól użytkownik chce wprowadzić słowo kluczowe, należy najpierw wpisać ukośnik „/”, by możliwe było wybranie słowa kluczowego.

8. Dlaczego nie mogę wybrać preferowanego kodu zbioru płatności ACH?

W zależności od wybranej daty płatności wyświetlane są tylko kody „Zbioru płatności” dostępne dla danej daty płatności.


9. Na czym polegają zmiany w płatnościach strefy Euro (SEPA)?


Widoczne będą następujące zmiany:

  • Zwiększone limity znaków w polach Nazwa beneficjenta i Adres beneficjenta:
    System HSBCnet pozwoli wprowadzić do 70 znaków w polu Nazwa beneficjenta i do 140 znaków w polu Adres beneficjenta.

  • Weryfikacja kodu IBAN beneficjenta i kodu BIC banku beneficjenta:
    Nowy proces weryfikacji zagwarantuje, że kod IBAN beneficjenta i kod BIC banku beneficjenta będą pochodzić tylko z kraju obsługującego płatności SEPA.À

  • Maksymalna dozwolona kwota zgodna z wymaganiami systemu clearingu SEPA:
    Płatności SEPA zainicjowane w systemie HSBCnet lub za pośrednictwem pliku z autoryzacją na poziomie instrukcji (ILA) będą podlegały ograniczeniom kwotowym dla każdej transakcji.


10. Co się stanie z moimi zleceniami stałymi, płatnościami z przyszłą datą i płatnościami oczekującymi w momencie wprowadzenia zmiany?


Istniejące zlecenie stałe i płatności z przyszłą datą będą nadal przetwarzane w odpowiednich dniach.

Szablony płatności zachowają swoją zawartość i zostaną automatycznie zaktualnizowanew nowym systemie HSBCnet.

 

Back to top | Close